Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní pravidla slušného chování

  1. Nepoužívejte vulgarismy - buďte k sobě slušní. Používání silných výrazů většinou není cestou, která vede k cíli (tzn. dohodě).
  2. Buďte v klidu - snažte se aby Vás vaše nálada co nejméně ovlivňovala, jak v psaní článků, tak v diskusích s ostatními. Někdy je lepší chvíli počkat, aby nebylo porušeno pravidlo nezaujatého pohledu.
  3. Nikdo není neomylný - každý se někdy splete. Buďte v klidu, pokud někdo udělá chybu. Nedopusťte, aby byl chybující zatlačen do kouta a byl třeba donucen hájit něco co by za klidnějších okolností jako chybu uznal.
  4. Diskutujte věcně - pro zachování nezaujatého pohledu nejsou osobní vztahy a narážky dobrou volbou. Používejte jako argumenty názory a pokud je to možné ještě podložené důkazy z jiných zdrojů.
  5. Nebuďte zaujatí - pokud píšete text na citlivé téma, zkuste popřemýšlet, jaký názor by na stejnou věc mohli mít jiní a tomu svůj názor přizpůsobte.
  6. Nepřilévejte olej do ohně - pokud jste účastníky nějaké žhavé diskuse, ať už jako přímý účastník nebo jako třetí osoba. Snažte se o její zklidnění. Nechte své ego stranou. 

  1. Nikdo učený z nebe nespadl - i vy jste byli někdy nováčky. Tvorba dobrých článků není snadný úkol. Proto zkuste tolerovat chyby těch, kteří začínají.
  2. Zkuste pomoci - Pokud uvidíte, že někdo udělá chybu, zkuste mu pomoci. Slušně na chybu upozorněte a třeba se nabídněte, že chybu sami opravíte. Pomozte v orientaci na Wikimapy a doporučte vhodné zdroje k čerpání informaci (např. Nápovědu :-) )
  3. Buďte slušní - jednejte podle základních pravidel a zkuste být možná ještě o neco slušnější.
ZDROJ: http://wiki.mapy.cz/index.php/Wikimapy:Pravidla_slu%C5%A1n%C3%A9ho_chov%C3%A1n%C3%AD