Jdi na obsah Jdi na menu
 


Equilibrium- děj

29. 8. 2008

Obrazek

 

,,Na počátku 21. století vypukla třetí světová válka, ti z nás, kteří přežili věděli, že další by lidstvo nemohlo nikdy přežít. Naše vznětlivé povahy nemoholy být déle tolerovány. Proto jsme vytvořili novou armádu zákona. Grammaton Cleric, jejíž výhradní povinností je vyhledávat a vymítit zdroje vzájemné lidské krutosti. Schopnost člověka...cítit.''

Takto vás uvítá film od Kurta Wimmera, mladého, ale nadějného režisera. Sci-fi o světě, kde v ulicích pochodují davy lidí bez emocí, protože emoce je zločin. Emoce je hněv, žárlivost. Emoce je zhouba lidstva. Proto přichází na svět lék na tuto ,,nemoc''. Prozium, každý občan je povinen brát si svou denní dávku, aby tak chránil sebe i celý zbytek světa před...emocemi.

,,Konečně je válka jen slovo, jehož význam se ztrácí. Konečně jsme doma. Libriané, v srdcích lidí je choroba, jejímž příznakem je nenávist, jejímž příznakem je hněv, jejímž příznakem je zuřivost, jejímž příznakem je...válka.''

Jeden z vrchních Cleriků, John Preston, ten nejlepší se ocitá mezi dvěmi stranami. Zákon a cituschopní. Jako Cleric je vycvičen k zabíjení lidí, kteří přestali brát svou dávku prozia, a kteří se rozhodli přijmout za své lidskou podstatu. Přijmout emoce. Jeden z kolegů Johna podlehl citům a začal krást zabrané důkazy. Knihy, hudební disky, obrazy a vše ostatní co lidi láká znovu cítit. Preston za ním dojde osobně a svého kolegu zabije. Nemilosrdně a bez emocí. Bez emocí, které nikdy nepoznal.

Prestonova žena byla zatčena a zpopelněna pro vynechávání dávek, ale přesto to s ním nehnulo. Jediným zlomem v jeho bezcitném životě bylo ráno. Ráno, jako každé jiné, ale tentokrát se stala nehoda. Preston zničil svou ranní dávku prozia a z nejasného důvodu si nedošel pro novou. Náhle se ocitl v novém světě. Ve světě, kde mrtvý člověk, který zemře jeho rukou není jen práce, nýbrž lidská duše stejná jako ta jeho. Krev na jeho rukou je náhle rudá stejně jako jeho a slzy se nedají zadržet, ale ve světě, kde jsou emoce zakázány je city ,,postižený'' Cleric trnem oku vládě. Preston se vše snaží tajit, jak to lze, ale začíná poznávat stále nové stránky emocí, kterým podléhá a jednou z nich je i láska. Láska končící smrtí. Preston má dvě děti a nakonec zjišťuje, že i tyto vzorové děti od smrti jejich matky prozium neberou. Smrtonostný Cleric zjišťuje stále více a více informací, které měly všechny klamat, a plný emocí a odhodlání se rozhodne se vším skoncovat.

Film není žádný oscarový trhák a zápletka je trochu prapodivná v některých aspektech, ale film obohacují pěkné efekty, souboje a herecký výkon Christiana Balea alias Johna Prestona. Celkově je film občas přílišně inspirován v soubojích Matrixu, ale zde se nejedná o druh lidí ovládající okolní svět, ale jednoduše o dokonale vyzbrojených a vytrénovaných bojovnících.

,,Gankata, bojový styl způsobující maximální škodu, maximálnímu počtu protivníků, zatímco drží obránce mimo statisticky použitelné využití obranné palby. Rutinní ovládnutí tohoto úmění zefektivní vaši palbu nejméně o 120%, tento rozdíl zvýší vaši smrtící výkonnost o 60% a učiní z mistra Gankata's obávaného a smrtícího protivníka''

Hudební stránka filmu občas pokulhává hlavně v akčních scénách, ale nějaké větší hrubky se jí vytknout nedají a celkový děj příjemě podlaďuje. Herecké obsazení je bezchybné a lidé bez emocí a cituschopní jsou dokonale rozeznatelní i v těch nejmenších detailech, včetně přeměny Johna Prestona. Děj se neustále točí kolem jedné věci, kterou je samotný John Preston a jeho potíže s emocemi, což filmu trochu ubírá, protože jakousi zápletku, která by odůvodnila veškerou střelbu dostaneme až v poslední čtvrtině filmu při rozhodnutí Johna, že zabije ,,Otce'', který vládne Librii. Equilibrium je film, který si přes některé nedokonalosti jistě zaslouží vaši pozornost, protože i takto může lidstvo jednou skončit. 

Režie: Kurt Wimmer
Hrají: Christian Bale, Dominic Purcell, Emily Watson, Christian Kahrmann, Sean Bean, David Hemmings, Angus Macfadyen, Taye Diggs, Sean Pertwee, Florian Fitz, Kurt Wimmer, Mehmet Kurtulus, Klaus Schindler, Brian W. Cook, William Fichtner

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

článek?

(Daymare, 8. 10. 2011 17:42)

Přístě by bylo hezké se alespoň zeptat, než zkopíruješ cizí recenzi :)

Re: článek?

(Blázínek, 18. 10. 2011 20:21)

Pardon, ale já tu nikde nemám napsáno, že jsem autorem. A na úvodní stránce mám napsáno: Čestně prohlašuji, že veškeré stáhlé věci patří jejich právoplatným majitelům nikoliv mně.
Pokud ovšem znáš původní stránku tohoto článku, zajisté ji sem doplním.